Западнохерцеговски кантон

Западнохерцеговскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот зазема територија на регионот Херцеговина.

Западнохерцеговски кантон


Zapadnohercegovačka županija (хр)

Zapadnohercegovački kanton (бс)

Западнохерцеговачки кантон (ср)
кантон
Знаме на Западнохерцеговски кантонГрб на Западнохерцеговски кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 43°24′N 17°25′E / 43.400° СГШ; 17.417° ИГД / 43.400; 17.417
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градШироки Бриег
ОпштинаШироки Бриег, Посушје, Груде, Љубушки
Управа
 • ПремиерЗденко Ќосиќ
Површина
 • Вкупна1,362,0 км2 (0,5.259 ми2)
Население
 • Вкупно94,898
 • Густина71,87/км2 (186,1/ми2)

Географија и население уреди

Кантонот се наоѓа во јужниот дел на земјата. Кантонот има вкупна површина од 1,362 км2 и население од 81,523 жители. Центар на кантонот е Широки Бриег. Во кантонот живее хрватско население, пред и по војната. Пред војната имало и бошњачко малцинство.

Општини уреди

Кантонот ги содржи следните општини: Широки Бриег, Посушје, Груде и Љубушки.

Симболи уреди

Локалната власт ги користи грбот и знамето на хрватската самопрогласена република Херцег-Босна, симболи кои ги користи и десеттиот кантон. Исто така судот порачал дека тие симболи не смеат да се користат, но локалната власт ги користи, а полицијата нема никакви симболи во рамките на кантонот.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди