Шимберг

општина во Германија

Шимберг (германски: Schimberg) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Шимберг
Поглед кон Шимберг
Поглед кон Шимберг
Поглед кон Шимберг
Шимберг во рамките на Германија
Шимберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Месни единици 4
Градоначалник Роналд Леонхарт
Основни податоци
Површина 29,33 км2
Надм. височина 225 м
Население 2.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.schimberg-online.de
Местоположба на Шимберг во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°15′21″N 10°9′46″E / 51.25583° СГШ; 10.16278° ИГД / 51.25583; 10.16278

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)