Шило (Германија)

Шило (германски: Schielo) е село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде.

Шило (Германија)
Дел во Харцгероде
Грб на Шило (Германија)
Шило (Германија) is located in Германија
Шило (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 310 м
Население 571  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°37′7″N 11°13′16″E / 51.61861° N; 11.22111° E / 51.61861; 11.22111Координати: 51°37′7″N 11°13′16″E / 51.61861° N; 11.22111° E / 51.61861; 11.22111