Швобфелд

општина во Германија

Швобфелд (германски: Schwobfeld) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Швобфелд
Поглед кон Швобфелд
Поглед кон Швобфелд
Поглед кон Швобфелд
Грб на Швобфелд
Швобфелд во рамките на Германија
Швобфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Андреас Милер
Основни податоци
Површина 2,50 км2
Надм. височина 355 м
Население 104 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Швобфелд во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°17′13″N 10°5′31″E / 51.28694° СГШ; 10.09194° ИГД / 51.28694; 10.09194

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)