ФК Вил е швајцарски фудбалски клуб од градот Вил, во источниот дел на Швајцарија. Клубот е основан во 1900 година.

Швајцарија Вил
Основан1900
СтадионАФГ Арена
Вил, Швајцарија
(Капацитет: 19,568)
СопственикШвајцарија Роџер Бигер
ТренерШвајцарија Клаудио Швенделер
ЛигаЧеленџ лига
2023/245.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Најголемиот успех на клубот бил освојувањето на Купот на Швајцарија во 2004 година со победа над Грасхопер во финалето.

Бои и амблеми

уреди

Официјалните бои на клубот се бела и црна ( ).

Титули

уреди

Надворешни врски

уреди