ФК Вил е швајцарски фудбалски клуб од градот Вил, во источниот дел на Швајцарија. Клубот е основан во 1900 година.

Швајцарија Вил
FC Wil logo.svg
Основан1900
СтадионАФГ Арена
Вил, Швајцарија
(Капацитет: 19,568)
СопственикШвајцарија Роџер Бигер
ТренерШвајцарија Клаудио Швенделер
ЛигаЧеленџ лига
2020/217.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Најголемиот успех на клубот бил освојувањето на Купот на Швајцарија во 2004 година со победа над Грасхопер во финалето.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се бела и црна ( ).

ТитулиУреди

Надворешни врскиУреди