Шаховска олимпијада 1933

5. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 12 до 23 јули 1933 во Фолкстон, Обединетото Кралство.

Конечните резултати биле следниве:

Екипно уреди

Место Земја Бодови
1   САД 39
2   Чехословачка 37.5
3   Шведска 34
4   Полска 34
5   Унгарија 34
6   Австрија 33.5
7   Литванија 30.5
8   Франција 28
9   Латвија 27.5
10   Англија 27
11   Италија 24.5
12   Данска 22.5
13   Белгија 17
14   Исланд 17
15   Шкотска 14

Светско првенство во шах за жени уреди

Четвртото светско првенство во шах во женска конкуренција се одржало за време на одржувањето на Олимпијадата. Конечните резултати биле следниве:[2][3][4][5]

Место Шахистка Бодови
1   Вера Менчик (Чехословачка) 14
2   Едит Шарлот Прајс (Англија) 9
3   Мери Гилхрист (Шкотска) 8.5
4   Едит Мишел (Англија) 8
5   Аличе Тонини (Италија) 6
6   Паулета Шварцман (Франција) 5.5
7   Д'Отремен (Франција) 5
8   Гизела Харум (Австрија) 0

Наводи уреди

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.
  2. Stanisław Gawlikowski Olimpiady szachowe 1924 - 1974 Wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978
  3. „NED-ch08 The Hague/Leiden 1933“. Архивирано од изворникот на 2007-08-07. Посетено на 2009-03-25.
  4. femminile
  5. Campeonato Mundo femenino Buenos Aires 1939

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)