Жан-Шарл-Емануел Нодје (француски: Jean-Charles-Emmanuel Nodier), (Безансон, 29 април 1780Париз, 27 јануари 1844) – француски писател, романописец и академик. Му се припишува големо значење за раѓањето на романтичарското движење.

Шарл Нодје
Charles Nodier
Шарл Нодје од Полен Герин, национален музеј во замокот Версај
Роден/аЖан-Шарл-Емануел Нодје
29 април 1780(1780-04-29)
Безансон, Франција
Починат/а27 јануари 1844(1844-01-27) (возр. 63)
Париз, Франција
Занимањепоет, романописец и критичар
Националностфранцуска
ПериодXIX век
Книжевно движењеромантизам