Шакштет (германски: Schackstedt) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ашерслебен.

Шакштет
Градски дел во Ашерслебен
Црквата во Шакштет
Црквата во Шакштет
Црквата во Шакштет
Грб на Шакштет
Шакштет во рамките на Германија
Шакштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 137 м
Население 437  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06425
Повик. бр. 034692
Местоположбата на Шакштет во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Шакштет во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Шакштет во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°43′0″N 11°37′0″E / 51.71667° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.71667; 11.61667Координати: 51°43′0″N 11°37′0″E / 51.71667° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.71667; 11.61667