Черкезќој
Черкезќој во рамките на Грција
Черкезќој
Черкезќој (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Черкезќој или Черкез Ќој, Черкез Маала (грчки: Τράγιλος, Трагилос, до 1926 г. Τσερκέζ Κιόι, Церкез Ќој или Τσερκέζ Μαχαλά, Церкез Махала[1]) — село во Нигритско, Егејска Македонија, денес во Грција. Припаѓа на денешната општина Визалтија во Серскиот округ.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди