Черкезќој или Черкез Ќој, Черкез Маала (грчки: Τράγιλος, Трагилос, до 1926 г. Τσερκέζ Κιόι, Церкез Ќој или Τσερκέζ Μαχαλά, Церкез Махала[2]) — село во Нигритско, Егејска Македонија, денес во Грција. Припаѓа на денешната општина Визалтија во Серскиот округ.

Черкезќој
Τράγιλος
Черкезќој is located in Грција
Черкезќој
Черкезќој
Местоположба во областа
Черкезќој во рамките на Визалтија (општина)
Черкезќој
Местоположба на Черкезќој во општината Визалтија и областа Централна Македонија
Координати: 40°53′N 23°46′E / 40.883° СГШ; 23.767° ИГД / 40.883; 23.767
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаВизалтија
Општ. единицаЧеркезќој
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно477
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσερκέζ Κιόι - Τράγιλος

Надворешни врски

уреди