Црква „Св. Троица“ - Черкезќој

црква во Черкезќој, Нигритско

Света Троица (грчки: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος) — црква во селото Черкезќој, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Света Троица
Αγίας Τριάδος
40°53′7.2″N 23°45′57.1″E / 40.885333° СГШ; 23.765861° ИГД / 40.885333; 23.765861Координати: 40°53′7.2″N 23°45′57.1″E / 40.885333° СГШ; 23.765861° ИГД / 40.885333; 23.765861
МестоЧеркезќој, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполна базилика
Завршена1974
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е изградена во 1974 г. Осветена е во 1983 г. од митрополитот Константин Серско-нигритски. Градбата претставува къстокуполна базилика. Во парохијата влегува и параклисот „Св. Јован Претеча“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Τριῶν Ἱεραρχῶν“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 24 октомври 2019.