Черкаска Област

(Пренасочено од Черкаска област)
Черкаска област
Черкаська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Черкаската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Черкаси
Официјални јазици:Украински
Површина:20 900 km²
Население:1 281 900 (01.08.2011)
Број на реони:20
Регистерска ознака:CA
Областен управител:Jуриj Ткаченко


Черкаска област (украински: Черкаська область; исто така се нарекува Черкашчина - украински: Черкащина) е област (покраина) во централниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Черкаси.

Географија Уреди

Черкаска област има вкупна површина од 20.900 км2. На запад се граничи со Виничката област, на север со Киевската, на југ со Кировоградската, а на исток со Полтавската област. Во областа има 839 села и 16 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Рос, Тјасмин, Планински Тикич.

Демографија Уреди

Според пописот на населението во 2001 година, во Черкаска област живеат најмногу Украинци (90%), а останатите се Руси (8%), Белоруси, Татари, Евреи, Молдавци, Ерменци.

Надворешни врски Уреди