Киевска Област

(Пренасочено од Киевска област)
Киевска Област[1]
Київська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Киевската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Киев
Официјални јазици:Украински
Површина:28 131 km²
Население:1,179,5.079 (2022 проценка).[2]
Број на реони:
Регистерска ознака:
Областен управител:Олександр Терешчук


Киевска Област (украински: Київська область; исто така се нарекува Киевшчина - украински: Київщина) е област во централниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Киев.

Географија

уреди

Киевска Област има вкупна површина од 28.100 км2[3] (околу 35 пати поголема од областа на град Киев) и е сместена во централна-северна Украина. На запад се граничи со Житомирската Област, на југозапад со Виничката Област, на југ со Черкаска Област, на југоисток со Полтавската Област, на исток и североисток со Черниговската, и на север со Гомјелска област (Белорусија).

Областа е подеднакво поделена помеѓу двата брега на реката Днепар на исток и запад од Киев. Други значајни реки во областа се: Припјат, Десна, Рос' и Тетерив.

Административен центар на областа е Киев (украински: Київ, Киев), исто така, е главен град на Украина. И покрај тоа што се наоѓа во центарот на Киевската Област, Киев сам по себе е со специјален статус и не е под надлежност на областа.

Наводи

уреди
  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Архивирано (PDF) од изворникот January 25, 2021. Посетено на 2020-10-06 – преку United Nations Statistics Division.
  2. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  3. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)

Надворешни врски

уреди