Чепели

село во Општина Струмица

Чепели — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Чепели
Чепели во рамките на Македонија
Чепели
Местоположба на Чепели во Македонија
Чепели на карта

Карта

Координати 41°22′23″N 22°32′53″E / 41.37306° СГШ; 22.54806° ИГД / 41.37306; 22.54806Координати: 41°22′23″N 22°32′53″E / 41.37306° СГШ; 22.54806° ИГД / 41.37306; 22.54806
Општина Струмица
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27073
Надм. вис. 600 мнв м
Чепели на општинската карта

Атарот на Чепели во рамките на општината
Чепели на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Чепели се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 18 километри.

Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 1823 ха.

Селото се граничи со Костурино, Злешево, Пирава, Терзели, Раборци, Попчево, Плавуш

Историја уреди

Во XIX век селото било дел од Струмичката каза на Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948590—    
195344−92.5%
196126−40.9%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Чепели живееле 460 жители, сите Турци.[2]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година во Чепели живееле 1.017 жители, Турци.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 550 Турци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 460 590 44 26 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Културни и природни знаменитости уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.160.
  3. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 244.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски уреди