Цухау (германски: Zuchau) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.

Цухау
Градски дел во Барби
Поглед кон Цухау
Поглед кон Цухау
Поглед кон Цухау
Цухау во рамките на Германија
Цухау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 68 м
Население 339  (31 декември 2006)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39240
Повик. бр. 039295
Портал www.stadt-barby.de
Местоположбата на Цухау во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Цухау во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Цухау во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°51′14″N 11°51′19″E / 51.85389° СГШ; 11.85528° ИГД / 51.85389; 11.85528Координати: 51°51′14″N 11°51′19″E / 51.85389° СГШ; 11.85528° ИГД / 51.85389; 11.85528