Црквиште (Пештани)

археолошко наоѓалиште во Пештани, Охридско

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во крајбрежното охридско село Пештани. Се состои од остатоци од средновековна црква пронајдени крај денешната возобовена црква, која е главна на селото.

Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°0′53.45″N 20°48′37.56″E / 41.0148472° N; 20.8104333° E / 41.0148472; 20.8104333Координати: 41°0′53.45″N 20°48′37.56″E / 41.0148472° N; 20.8104333° E / 41.0148472; 20.8104333
Основни податоци
Место Пештани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето е сместено на јужниот крај на селото, источно од патот Охрид - Св. Наум се наоѓа црквата „Св. Кузман и Дамјан“ (наречена и „Св. Врачи“), која е обновена во 1844 г. Подигната е врз остатоци од оваа стара црква.

Се смета дека средновековната црква била посветена на „Св. Богородица Одигитрија“ (Патеводителка).[1] бидејќи е спомената во натписот од црквата „Св. Константин и Елена“ во Охрид[2].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 274. ISBN 9989-649-28-6.
  2. „Wayback Machine“. web.archive.org. 2017-07-29. Посетено на 2020-01-18.