Црква (Стрелци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Цркваархеолошко наоѓалиште во кичевското село Стрелци. Претставува утврдена црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на североисточниот крај на селото, на околу 200–300 м северно од новата џамија, каде по површината се забележуваат гробови од камени плочи со насоченост исток-запад. Во источниот дел на теренот има темели, дебели 0,50 м, од црква со димензии од 6 × 4 м.[1]

Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° N; 21.03583° E / 41.53694; 21.03583Координати: 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° N; 21.03583° E / 41.53694; 21.03583
Основни податоци
Место Стрелци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069