Црква „Св. 40 Маченици“ - Смилковци

црква во селото Смилковци

Свети 40 Маченици во Севастеја — македонска православна црква на брегот на Смилковското Езеро на местото викано Кршиколе или Крст, до заобиколницата на Скопје , подигната во чест на петте млади момчиња што загинале во терористички акт во 2012 година. Црквата е подигната по иницијатива на месните заедници Стајковци, Смилковци, Црешево и Виниче со благослов на господин господин Стефан, Архиепископот Охридски и Македонски.[1]

Свети 40 Маченици

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Место Смилковци
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети 40 севастиски маченици
Осветување 23 февруари 2013
Архитектонски опис

Црквата во основата е 150 м2 со уреден парк од 6.000 м2, а околу црквата има камбанарија, голем крст, пет видиковци и пет бора во спомен на убиените. Проектот е изработен од градежната фирма Жикол. Темелите биле осветени на 23 февруари 2013 година.

Наводи уреди

  1. „Ќе се гради црква кај Смиљковското Езеро“. А1 on. 21 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-03-03. Посетено на 2013-02-21.