Црква „Св. Троица“ - Маџир Маало

Света Троица — православна црква во скопската населба Маџир Маало во Општина Центар.[1] Удирање и осветување на камен-темелникот бил извршен на 11 октомври 2014 година од страна на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.[2] Црквата се наоѓа на темели од претходно разрушен храм во 1503 година. Осветена била на 15 ноември 2015 година.[3]

Света Троица
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Место Маџир Маало
Општина Центар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 2014
Завршено 2015
Ктитор Владимир Митев, Тихомир Трифуновски и Тони Лакордов
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на камен-темелник за нов храм во н. Маџир Маало. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 2014-10-19.
  3. Осветување на црквата СВЕТА ТРОИЦА[мртва врска]

Поврзано уреди