Кумановско-кратовско архијерејско намесништво

Кумановско-кратовско архијерејско намесништво — архијерејско намесништво на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија во рамки на Кумановско-осоговската епархија.[1] Било создадено со спојување на поранешните Кумановско и Кратовско архијерејско намесништво.[2]

Црквата „Св. Никола“ во Куманово е седиште на намесништвото

Ова архијерејско намесништво ги опфаќа градовите Куманово и Кратово.

Парохии

уреди

Наводи

уреди
  1. „Епархија – Кумановско-осоговска епархија“. Посетено на 2023-12-06.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 55.