Црква „Св. Петка“ - Ињево

манастирска црква на Ињевскиот манастир „Св. Петка“
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Saint Petka Church in Injevo.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°37′04″N 22°26′20.2″E / 41.61778° СГШ; 22.438944° ИГД / 41.61778; 22.438944Координати: 41°37′04″N 22°26′20.2″E / 41.61778° СГШ; 22.438944° ИГД / 41.61778; 22.438944
Место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 17 ноември 1994
Завршено 1995
Осветување 22 октомври 1995
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Света Петка — манастирска црква на Ињевскиот манастир „Св. Петка“.

ИсторијаУреди

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 17 ноември 1994 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Стефан, а била доврешна во текот на следната година и осветена на 22 октомври 1995 година.[1]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. Куполата е изработена од црвени тули и не е малтерисана освен на рабовите на осумте страни кои се во бела боја. Во средината на секоја страна на куполата има по една монофора. Главниот влез се наоѓа на западната страна кон којашто е доградена припрата, а над влезната врата има ниша со мозаик на којшто е претставена Света Петка. Црквата има и спореден влез на северната страна. Објектот е изграден од тули и во целост е покриен со кров од ќерамиди. Иконите во црквата биле изработени од страна на зографот Стефан од Охрид.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди