Црква „Св. Климент Охридски“ - Пашаџиково

црква во селото Пашаџиково
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Климент
Црква „Св. Климент“ - Пашаџиково.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Местоположба
Координати 42°02′56.5″N 22°27′02.3″E / 42.049028° N; 22.450639° E / 42.049028; 22.450639Координати: 42°02′56.5″N 22°27′02.3″E / 42.049028° N; 22.450639° E / 42.049028; 22.450639
Населено место Пашаџиково
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Климент Охридски
Завршено 1947
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Климентцрква во селото Пашаџиково. Сместена е од десната страна на патот кој води до туристичкиот центар Пониква.

ИсторијаУреди

Црквата била изградена во 2012 година со ктиторство на Благој Ситновски и неговото семејство. Храмот бил осветен од страна на Митрополитот Брегалнички г. Иларион во септември 2015 година.[1]

АрхитектураУреди

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. Апсидата е украсена со три слепи ниши. Со три слепи ниши се украсени и полукружните крила, а во нивната средишна ниша има по една монофора. Влезот на црквата се наоѓа на западната страна до којашто е дограден трем. Дворот на црквата е ограден со метална ограда којашто има бетонска основа.

Во непосредна близина на црквата се наоѓа мал помошен објект.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди