Црква „Св. Вознесение Христово“ - Голозинци

црква во Голозинци, Општина Чашка

Св. Вознесение Христово (или Св. Спас) — православна црква во велешкото село Голозинци, Општина Чашка, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.[1]

Свето Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба

Карта

Координати 41°38′33″N 21°38′08″E / 41.64250° СГШ; 21.63556° ИГД / 41.64250; 21.63556Координати: 41°38′33″N 21°38′08″E / 41.64250° СГШ; 21.63556° ИГД / 41.64250; 21.63556
Место Голозинци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1800 - 1820
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Црквата е гробишен храм сместен крај реката Тополка, на половина километар источно од селото. Градена е од 1800 до 1820 година. Во 1887 г. истакнатиот зограф Димитар Андонов Папрадишки насликал четири иконостасни икони во црквата.[2]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Архиерејско намесништво Велес“. Повардарска епархија. 23 мај 20087. Посетено на 26 ноември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.