Црква „Св. Атанасиј“ - Солун

црква во Солун

Свети Атанасиј (грчки: Ιερός Ναός του Αγίου Αθανασίου) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Поглед на црквата
Карта
40°38′2.69″N 22°56′54.41″E / 40.6340806° СГШ; 22.9484472° ИГД / 40.6340806; 22.9484472Координати: 40°38′2.69″N 22°56′54.41″E / 40.6340806° СГШ; 22.9484472° ИГД / 40.6340806; 22.9484472
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1818
Управа
ЕпархијаСолунска

Црквата се наоѓа во градскиот центар, на раскрсницата на улиците „Егнатија“ и „Сократис“, југозападно од „Пресв. Богородица Неракотворна“. Изградена е на местото на постар храм, уништен од пожар во 1817 г. Подигната е одново во 1818 г. според натписот над јужниот влез. Градбата претставува трикорабна базилика со дрвен покрив, типичн за своето вреем. Западната фасада е украсно изработена со наизменични делкани камења и тулу, додека пак северниот и јужниот ѕид се од кршен камен и дрвени греди.[1]

Внатре, на западниот ѕид и делумно на северниот и јужниот има женска црква како галерија со облик на буквата П. До северниот ѕид има одвоена мала просторија, типична за манастирските храмови. Дрвените тавани се украсени со разни геометриски фигури. Првобитниот насликан иконостас е заменет со нов дрвен, во кој се вградени старите икони од XVI, XVIII и XIX век.[1] През 1890-тите на храмот работел зоградот Митакос Хаѕистаматис од Кулакиската школа.[2] Иконата „Исус Христос Велик Архијереј“ (1846), потпишана „χειρ Ιω(άννη) Α. Ρ.“, е дело на Јоанис Анастасиу од Литохоро.[3]

Можно е на местото на храмот да бил солунскиот метох „Св. Атанасиј“ познат од извори од XIV век. Во 1569 г. црквата со целиот нејзин имот е купена од берскиот епископ Теофан Малакис и подарена на манастирот Влатадон. Во османлиско време епархијата на „Св. Атанасиј“ била една од најголемите и најбогатите во градот, и предмет на спорови помеѓу Солунската митрополија и манастирот Влатадон.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Άγιος Αθανάσιος“. Thessaloniki 4 all. Архивирано од изворникот на 2022-07-21. Посетено на 5 јули 2016. Text "Your Thessaloniki" ignored (help)
  2. Ευγενίδου, Δέσποινα (1982). Μια „Συντεχνία“ αγιογράφων του 19ου αιώνα από την Κολακιά (PDF). Θεσσαλονίκη: Μακεδονικά, Τόμος ΚΒ (1982) 180-204. стр. 182. Посетено на 10 јуни 2014.
  3. Δρακοπούλου, Ευγενία (2010). Έλληνες ζωγράφοι μετά την Άλωση (1450-1850), τόμος 3, Αβέρκιος - Ιωσήφ (Συμπληρώσεις-Διορθώσεις). Αθήνα: Ινστιτούτο Νεοελληνικών Ερευνών / Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών. стр. 343. ISBN 978-960-7916-94-5.

Надворешни врски Уреди