Музеј на византиската култура

музеј во Солун
Музејот на византиската култура
Поглед од надвор

Музеј на византиската култура (грчки: Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού) е музеј во Солун, Грција, кој е отворен во 1994 година.[1][2]

ИсторијаУреди

Во 1977 година бил распишан натпревар меѓу архитектите со цел да се избере најдобриот дизајн и изглед за овој музеј. На натпреварот победила идејата на Кирјакос Крокос. Градбата започнала во март 1989 година, а завршила во октомври 1993 година. Антиквитетите од византискиот музеј во Атина биле префрлени во јуни 1994 година, а некои од нив биле дел од изложбата подготвена за свеченото отворање. Музејот е отворен на 11 септември 1994 година.[3]

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди