ЖС „Теово“

железничка станица во селото Теово

Железничка станица „Теово“ — железничка станица во селото Теово. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, покрај патот кој води до самото село.

ЖС „Теово“
Железничко стојалиште Теово.jpg
Поглед на новото железничко стојалиште во селото
Општи информации
МестоТеово
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Колосеци1
Услуги
Претходна станица Македонски железници Инфраструктура-Лого.svg Македонски железници Следна станица
Согле Коридор 10 Васил Антевски - Дрен
кон Велес
Локација
ЖС „Теово“ is located in Македонија
ЖС „Теово“
ЖС „Теово“
Локација во Македонија

Железничката станица повеќе не работи, ниту повеќе се користи како станица, туку по иницијатива на селаните, создадено е ново железничко стојалиште во близина на Теовскиот манастир, веднаш над селото.

Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Битола.

Координати: 41°34′44.5″N 21°34′25.3″E / 41.579028° СГШ; 21.573694° ИГД / 41.579028; 21.573694