Теовски манастир

манастир на МПЦ-ОА

Теовски манастирманастир во азотското село Теово, Општина Чашка.[1]

Теовски манастир
Манастирските конаци
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Архангел Михаил“ - Теово
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Архангел Михаил
ЕпархијаПовардарска
ЦрквиЦрква „Св. Архангел Михаил“
Личности
Место
Местос. Теово, Општина Чашка Македонија Македонија
Координати41°34′40″N 21°34′28″E / 41.57778° СГШ; 21.57444° ИГД / 41.57778; 21.57444
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Богомилска парохија)

Манастирот е сместен над селото, 250 метри оддалечен од главната селска црква „Св. Атанасиј“.

Во манастирот се одржуваат ликовни изложби.

Историја уреди

Пред 400 години, Турците го запалиле манастирот до темел. Скоро истиот е обновен.

Цркви уреди

Црква „Св. Архангел Михаил“ уреди

Црквата „Св. Архангел Михаил“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди