Црква „Св. Ѓорѓи“ - Грко Поле

црква во селото Грко Поле

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Георги или Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во селото Грко Поле, во областа Дебрца.[1]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата „Св. Ѓорѓи“

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°17′31.9″N 20°52′01.5″E / 41.292194° СГШ; 20.867083° ИГД / 41.292194; 20.867083
Место Грко Поле
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа на рид кој се издига североисточно од селото.

Историја

уреди

Познато е дека црквата ја граделе членови на родот Лазоровци од Малесија, кои по името на областа од којашто потекнуваат ги нарекуваат и Малесорци.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Според кажување на жител на селото. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски и Кирил Симеоновски на 13 август 2016 година, при спроведување на Викиекспедиција во областа Дебрца.

Надворешни врски

уреди