Црква Св. Никола - Оштима

црква во Оштима, Костурско

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — преродбеничка црква во селото Оштима, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Карта
40°44′27.91″N 21°12′18.35″E / 40.7410861° СГШ; 21.2050972° ИГД / 40.7410861; 21.2050972
МестоОштима, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Стилпреродбенички
Завршена1866
Управа
Архијерејско намесништвоКорештанско
ЕпархијаКостурска

Историја уреди

Црквата е гробишен храм на селото, сместен во неговито источен крај. Претставува трикорабна базилика, изградена во 1866[1] или 1867 г.[2] Иконостасот е дело на попот Ѓорѓи, изработен во 1867 г..[1]

Камбанаријата е изградена во 1911 г.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Μπαλασάς, Αθανάσιος Κ (2015). „Ιστορικά Στοιχεία, αρχιτεκτονικός πλούτος και μια πρόταση αναβίωσης της περιοχής των Κορεστείων Καστοριάς“ (PDF). Βαλκανικά σύμμεικτα (17): 228.
  2. 2,0 2,1 2,2 Stefov, Risto. Oschima The story of a small village in Western Macedonia. стр. 79.