Црква Свети Петар во Окови

Поврзано: Црква Свети Петар (појаснување)

Св. Петар во окови (италијански :Basilica di San Pietro in Vincoli) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Во оваа црква се наоѓаат дел од моштите на Свети Петар. Првата црква била изградена во периодот од 432 до 440 година. Црквата била реновирана во времето на Папа Адријан I, Папа Сикст IV, Папа Јулиј II. Во 1515 година, Микеланџело Буонароти пред влезот на црквата ја изработил познатата скулптура на Мојсеј.

Црква Свети Петар во Окови
San Pietro in Vincoli al Colle Oppio (италијански)
S. Petri ad vincula (латински)
San pietro in vincoli 051218-01.JPG
Фасадата на базиликата
Основни податоци
МестоИталија Рим, Италија
Координати41°53′37.94″N 12°29′35.05″E / 41.8938722° N; 12.4930694° E / 41.8938722; 12.4930694Координати: 41°53′37.94″N 12°29′35.05″E / 41.8938722° N; 12.4930694° E / 41.8938722; 12.4930694
ПрипадностРимокатоличка црква
Духовно-организациски статусГлавна базилика
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Архитектонски опис
Архитектонски типЦрква
Поставен темел5 век
Особености
Должина70 метарs (230 ст)
Ширина40 метарs (130 ст)
Ширина (кораб)16 метарs (52 ст)