Цемник (германски: Zemnick) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Цана-Елстер. Припаѓал на заедницата на општини (Verwaltungsgemeinschaft) Елбауе-Флеминг.

Цемник
Место во Цана-Елстер
Црквата во Цемник
Црквата во Цемник
Цемник is located in Германија
Цемник
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Цана-Елстер
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 75 м
Население 123  (31 декември 2009)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06918
Повик. бр. 035387
Координати 51°52′0″N 12°50′48″E / 51.86667° СГШ; 12.84667° ИГД / 51.86667; 12.84667Координати: 51°52′0″N 12°50′48″E / 51.86667° СГШ; 12.84667° ИГД / 51.86667; 12.84667

ГеографијаУреди

Цемник е село и се наоѓа околу 19 километри југоисточно од Лутерштат Витенберг.

ГрадбиУреди

Во 1888, била изградена парохиската црква со оргули од Конрад Гајслер.

Економија и сообраќајУреди

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 помеѓу Витенберг и Јесен е околу 5 километри на југ.