Хукар (шпански: Júcar) или Шукер (валенсиски: Xúquer) — река во Шпанија. Долга е околу 509 км и тече во југоисточен правец. Сливот зафаќа површина од 22.436 км2[1]. Најважна притока е Кабриел.

Хукар
Хукар кај Виљаба де ла Сиера
Изворно имеJúcar / Xúquer
Местоположба
ЗемјаШпанија, Романија
ЗаеднициКастиља-Ла Манча, Валенсија
Физички особености
ИзворИсточни Карпати
 • местоУниверсалес, Ибериски Планини
 • координати40°23′28″N 1°50′30″W / 40.39111° СГШ; 1.84167° ЗГД / 40.39111; -1.84167
 • надм. вис.1.238 м
УстиеСредоземно Море
 • место
Куљера
 • координати
39°9′4″N 0°14′10″W / 39.15111° СГШ; 0.23611° ЗГД / 39.15111; -0.23611
Должина509 км
Големина на сливот22.436 км2
Проток 
 • просечен29,2 м3
Особености на сливот
ТечениеДунавЦрно Море
Хукар во рамките на Шпанија
извор
утока

Реката извира од венецот Универсалес во Ибериските Планини. Тече на југ, а потоа на исток низ градовите Куенка, Алкала дел Хукар, Кофрентес, Алсира, Суека и Куљера. Кај Куљера се влева во Валенсискиот Залив на Средоземното Море. Минува низ покраините Куенка, Албасете и Валенсија.

Историја уреди

Антика уреди

Во антиката реката се нарекувала Сукрон (старогрчки: Σούκρων). Во нејзиното поречие во 75 г. п.н.е. Помпеј бил поразен од војската на Квинт Серториј[2].

Поплавување уреди

Во 1982 г. Хукар ја пробил браната кај Тоус, предизвикувајќи ја најголемата поплава во историјата на Шпанија. Иако се смтало дека браната е неуништлива, реката сепак успеала да ја сруши, и водата се излевала со 16.000 м3. Во настанатата поплава животот го изгубиле 30 лица.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Jucar River Basin“ (PDF). ocs.polito.it. Архивирано од изворникот (PDF) на 4 март 2016. Посетено на 16 јануари 2014. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. Короленков А. В. Квинт Серторий. Политическая биография. — СПб.: Алетейя, 2003. — 310 с. — стр. 210—211.

Надворешни врски уреди