Хетеборн (германски: Heteborn) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зелке-Ауе.

Хетеборн
Место во Зелке-Ауе
Поглед кон Хетеборн
Поглед кон Хетеборн
Хетеборн is located in Германија
Хетеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Зелке-Ауе
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 192 м
Население 383  (31 декември 2006)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06458
Повик. бр. 039481
Местоположба на место Хетеборн во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°53′35″N 11°17′28″E / 51.89306° СГШ; 11.29111° ИГД / 51.89306; 11.29111Координати: 51°53′35″N 11°17′28″E / 51.89306° СГШ; 11.29111° ИГД / 51.89306; 11.29111