Херенгосерштет (германски: Herrengosserstedt) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Ан дер Постштрасе.

Херенгосерштет
Место во Ан дер Постштрасе
Црквата во Херенгосерштет
Црквата во Херенгосерштет
Црквата во Херенгосерштет
Херенгосерштет во рамките на Германија
Херенгосерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Ан дер Постштрасе
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 234 м
Население 596  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06648
Повик. бр. 034467
Координати 51°8′59″N 11°28′59″E / 51.14972° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.14972; 11.48306Координати: 51°8′59″N 11°28′59″E / 51.14972° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.14972; 11.48306