Ан дер Постштрасе

Ан дер Постштрасе (германски: An der Poststraße) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходните независни општини Клостерхезелер, Вишрода и Херенгосерштет, на 1 јули 2009.

Ан дер Постштрасе
Влезот на Ан дер Постштрасе
Влезот на Ан дер Постштрасе
Ан дер Постштрасе is located in Германија
Ан дер Постштрасе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 9
Градоначалник Ингрид Хесе
Основни податоци
Површина 44 км2
Население 1.688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034463, 034465, 034467
Местоположба на Ан дер Постштрасе во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°10′N 11°33′E / 51.167° СГШ; 11.550° ИГД / 51.167; 11.550Координати: 51°10′N 11°33′E / 51.167° СГШ; 11.550° ИГД / 51.167; 11.550

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)