Харлем (хол.јаз. слушај) е главен град на провинцијата Северна Холандија во Холандија. Градот има 155.758 жители (податок од 2014 г.).

Холандија
Град и општина
Големата црква на централниот плоштад во Харлем.
Големата црква на централниот плоштад во Харлем.
Знаме на ХоландијаГрб на Холандија
Прекар(и): Bloemenstad, Spaarnestad
Гесло: Vicit vim virtus (Virtue conquered force)
Highlighted position of Haarlem in a municipal map of North Holland
Северна Холандија
Координати: 52°23′N 4°38′E / 52.383° СГШ; 4.633° ИГД / 52.383; 4.633
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Хоалндија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникБернд Снеидерс (PvdA)
Површина[2]
 • Municipalitydata missing км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
 • Земјишнанедостигаат податоци км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
 • ВодаГрешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“ км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000020000002 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Municipality159.556
 • Густина5.461/км2 (14,140/ми2)
 • Градскo204.429
 • Метро420.447
ДемонимHaarlemmer
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2000–2037, 2063
Повик. бр.023
Мреж. местоhaarlem.nl

Харлем се наоѓа на реката Шпарне, околу 20 километари западно од Амстердам во близина на крајбрежните дини на Северното Море.

Историја уреди

Харлем бил седиште на Холандските грофови во средниот век.

Витезите од Харлем во 1219 г. се упатиле во Петтата крстоносна војна под водство на грофот Вилем I. Оттука потекнува крстот на градскиот грб и знамето. Витезите од Харлем истата година го заземале градот Дамијет во Египет.

Грофот Вилем II му ги дал градските привилегии на Харлем во 1245г.

Во средниот век Харлем бил познат по изработка на текстил, бродоградба и производство на пиво. Во тоа време бил втор град по големина во Холандија (после Дордрехт).

Градот бил под шпанска опсада во 16. век кога населението тешко настрадало. Војводата Фернандо од Толедо је зазел градската тврдина 1573г. Тогаш настанал пожар во кој изгорела една третина од градот. Шпанците го напуштиле Харлем 1577, а протестантите и католиците добиле еднакви права. Поради тоа, градот станал привлачен за многу избеглици од Франција и Фландрија кои значително придонеле за стапанскиот развој. Постојат податоци дека во 1621г. повеќе од половина пд населението било родум од Фландрија.

Холанѓанецот Петрус Стивенсант во 1658г. го основал Нов Харлем (Nieuw Haarlem) на источното крајбрежје на Северна Америке, на острвот Менхетн. Денас тоа претставува еден од квартовите на Њујорк (види: Харлем (Њујорк)).

Харлемската школа на сликарството уреди

Во Харлем се родени и живееле многу познати сликари од Златното време на Холандија (17. век). Нивното сликарство се нарекува Харлемска школа на сликарството.

Население

Спрема проценките од 2014г. во Харлем живеле 155.758. жители.

Наводи уреди

  1. (холандски). Gemeente Haarlem https://web.archive.org/web/20190107061018/https://gemeentebestuur.haarlem.nl/Gemeentebestuur/mr.-b.b.-bernt-schneiders1%0A. Архивирано од изворникот на 2019-01-07. Посетено на 13 February 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 13 February 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.

Надворешни врски уреди