Северна Холандија

покраина во Холандија

Северна Холандија (холандски: Noord-Holland холандски изговор: [ˈnoːrt ˈɦɔlɑnt]  ( слушни), западно Фризиски: Noard-Холандија) е покраина во северозападниот дел на Холандија. Таа се наоѓа на Северното Море, северно од Јужна Холандија и Утрехт, и западно од Фрисланд и Флеволанд. Во 2015 година, покраината имала население од 2,762,163[4] и вкупна површина од 2670 квадрадни километри.

Северна Хоалндија
Северна Холандија
Покраини на Холандија
Знаме на Северна ХоалндијаГрб на Северна Хоалндија
Химна: "Noord-Hollands Volkslied"[1]
(Химна на Северна Холандија)
Местоположба на покраината Северна Холандија во Холандија
Местоположба на покраината Северна Холандија во Холандија
ЗемјаХоландија
Основана1840 (split-up of Holland)
Главен градХарлем
Најдолг градАмстердам
Управа
 • Кралски КомесарЈохан Ремкес (ВВД)
Површина
 • Вкупна2,670 км2 (1,031 ми2)
 • Вода1,421 км2 (0,549 ми2)
Ранг6та
Население (1 January 2015)
 • Вкупно2,762,163
 • Ранг2ра
 • Густина1,0/км2 (2,7/ми2)
 • Ранг2ра
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166NL-NH
GDP (nominal)[2]2015
 - Total€142 милијарди/ USD 168 милијарди
 - Per capita€51,000/ USD 60,000[3]
Мреж. местоnoord-holland.nl

Од 9-ти до 16 век, областа била составен дел на Округот на Холандија. Во текот на овој период Западен Фрисланд бил усвоен. Во 17ти и 18 век, областа била дел од прокраината на Холандија. Во тоа време, разликата помеѓу Noorderkwartier (Северна Квартал) и Zuiderkwartier (Јужна Квартал) станала честа појава. Во 1840 година, прокраината Холандија била поделена на две покраини на Северна Холандија и Јужна Холандија. Во 1855 година, Харлемермер била исцедена и претворена во земја.

Главниот град и седиштето на покраинската влада е во Харлем, но Амстердам, Холандскиот' главен град, е во покраината најголемиот град. Кралскиот комесар на Северна Холандија е Јохан Ремкес. Покраината соодржи 51 општина и три (делови на) вода во покраината.

Историја

уреди

Во 1212 година, Северна Холандија настрадала од големи поплави во кои загинале 60.000 луѓе.[5]

Наводи

уреди
  1. (холандски) Noord-Hollands volkslied Архивирано на 1 мај 2015 г., Province of North Holland. Посетено на 4 March 2015.
  2. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?VW=T&DM=SLEN&PA=82801ENG&LA=EN
  3. XE.com average EUR/ USD ex. rate in 2015
  4. „Regionale kerncijfers Nederland“ (холандски). CBS. Посетено на 30 May 2015.
  5. „loods and Climate Change: Water Management Risks“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-10. Посетено на 2017-12-23.