Харкероде (германски: Harkerode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Харкероде
Градски дел во Арнштајн
Харкероде is located in Германија
Харкероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 214 м
Население 337  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′59″N 11°24′0″E / 51.68306° N; 11.40000° E / 51.68306; 11.40000Координати: 51°40′59″N 11°24′0″E / 51.68306° N; 11.40000° E / 51.68306; 11.40000