Хазелбах (Тирингија)

Хазелбах (германски: Haselbach) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Хазелбах
Административна зграда во Хазелбах
Административна зграда во Хазелбах
Административна зграда во Хазелбах
Хазелбах (Тирингија) во рамките на Германија
Хазелбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Плајсенауе
Градоначалник Екхард Гилге (ДХС)
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 155 м
Население 805 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 268 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034343
Портал www.gemeinde-haselbach.de
Местоположба на Хазелбах во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°4′12″N 12°26′12″E / 51.07000° СГШ; 12.43667° ИГД / 51.07000; 12.43667

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)