Плајсенауе (германски: Pleißenaue) — општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Требен.

Општинската заедница Плајсенауе се состои од следниве општини:

  1. Фокендорф
  2. Герстенберг
  3. Хазелбах
  4. Требен
  5. Виндишлојба

51°03′00″N 12°25′59″E / 51.050° СГШ; 12.433° ИГД / 51.050; 12.433