Хагенов (германски: Hagenow) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 30 километри јужно од Шверин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Хагенов-Ланд, иако самиот град не е член на истата.

Хагенов
Градското собрание на Хагенов
Градското собрание на Хагенов
Знаме на Хагенов
Грб на Хагенов
Хагенов is located in Германија
Хагенов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Градоначалник Гизела Шварц
Основни податоци
Површина 67,44 км2
Надм. височина 25 м
Население 12.137 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LUP
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 03883
Портал www.hagenow.de
Местоположба на градот Хагенов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°25′N 11°11′E / 53.417° N; 11.183° E / 53.417; 11.183Координати: 53°25′N 11°11′E / 53.417° N; 11.183° E / 53.417; 11.183

Најзначајни знаменитости во градот се обновениот дел на стариот град, градската црква изградена во 1875-1879 во неоготика и градскиот музеј, сместен во фахверк-куќа од XVIII век.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г." Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди