Фулсбител е урбан кварт во северниот дел на Хамбург, Германија во округот Хамбург-Норд. Познат е како место на меѓународниот аеродром Хамбург и место на затворот, кој служел како концентрационен камп во нацистичкиот систем на репресија.

Фулсбител
Кварт во Хамбург
Терминал 2 на аеродромот Хамбург
Терминал 2 на аеродромот Хамбург
Фулсбител is located in Германија
Фулсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Хамбург-Норд
Основни податоци
Површина 7 км2
Население 11.890  (1 јануари 2006)
 - Густина 1.699 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположбата на Фулсбител во градот Хамбург
Карта
Координати 53°38′6″N 10°0′58″E / 53.63500° N; 10.01611° E / 53.63500; 10.01611Координати: 53°38′6″N 10°0′58″E / 53.63500° N; 10.01611° E / 53.63500; 10.01611

ИсторијаУреди

 
Влез на споменикот за кампот Фулсбител

Во 1871, со декларација на германското царство, селото Фулсбител било дадено на покраината Хамбург.

Концентрационен камп ФулсбителУреди

На 4 март 1933, делови од затворот Фулсбител, првично изграден како регуларен затвор во 1879, станале подкамп на концентрациониот камп Нојенгаме[1] три месеци по станување на Хитлер како канцелар на Германија (20 јануари 1933). Најпрвин, бил под команда на СА. Повеќето од затвореници биле комунисти, социјалдемократи и други политички ривали на нацизмот, Евреи, Јеховини сведоци, Роми, хомосексуалци и други од кои режимот гледал закана. Во 1936, Гестапо започнал да го води кампот, тогаш наречен Polizeigefängnis Fuhlsbüttel (полициски затвор). Над 700 луѓе биле интернирани во кампот за време на кристалната ноќ во 1938. Концентрациониот камп Фулсбител бил именуван и како акронимот KolaFu (скратено од Kozentrationslager Fuhlsbüttel) и станал синоним за репресија и смрт преку тешка работа. Фулсбител често бил почетната точка за затворање на затворениците, кои биле праќани во други кампови, како што се Бухенвалд, Естервеген, Нојенгаме, Равенсбрик или Заксенхаузен. Кампот бил ослободен на 3 мај 1945, во кој дотогаш веќе биле убиени над 250 луѓе.

Денес, постои споменик за кампот во близина.

ГеографијаУреди

Во 2006, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот Фулсбител имал вкупна површина од 6,6 км2.

КлимаУреди

 
Климатска табела за Фулсбител, Хамбург, за периодот 1961 - 1990

ДемографијаУреди

Во 2006, 11.890 живееле во квартот Фулсбител. Густината на население била 1.806 на км2. 14,6% биле деца под 18 години, а 20,5% имале 65 години или повеќе. 9,7% биле имигранти. 508 луѓе биле регистрирани како невработени.[2] Во 1999, имало 6.768 домаќинства и 49,7% од сите домаќинства биле сочинети од еден член.[3]

Според секторот за патнички возила (Kraftfahrt-Bundesamt), биле регистрирани 5.004 приватни возила во квартот Фулсбител (425 возила/1000 луѓе).[4]

Има 2 основни училишта и 1 средно училиште во квартот Фулсбител и 26 лекари во приватни ординации и 5 аптеки.[4]

СообраќајУреди

Фулсбител е опслужуван од метрото од линијата У1, со две станици, Фулсбител и Фулсбител Норд (порано наречена Флугхафенштрасе).

Од декември 2008, Фулсбител е опслужуван исто така и од градските возови со линијата С1, преку аеродромската железничка станица.[5]

Познати зградиУреди

НаводиУреди

  1. Службен германски список (германски)
  2. Биро за регистрација на граѓаните Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  3. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  4. 4,0 4,1 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  5. Биро (2008-12-14), Надземна железница/ Регионални возови (План на мрежата, pdf) (PDF), Hamburger Verkehrsverbund, Посетено на 2009-03-03

Надворешни врскиУреди