Фудбал на Летните олимписки игри 1956


Фудбалот на Летните олимписки игри 1956 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Мелбурн, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 1956
Податоци за првенството
ЗемјаАвстралија
Датум на одржување24 ноември - 8 декември
Екипи11
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg СССР (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Југославија
Трето место Bronze medal blank.svg Бугарија
Статистики на првенството
Број на натпревари12
Постигнати голови53 (4.42 по натпревар)
Гледачи194.333 (16.194 по натпревар)
1952
1960

Првото место го освоила репрезентацијата на СССР, второто Југославија и третото Бугарија.

РезултатиУреди

Прва фазаУреди


  Индија натпреварот
не се одиграл
  Унгарија Мелбурн

Referee: Посетеност:  Индонезија натпреварот
не се одиграл
  Јужен Виетнам Мелбурн

Посетеност:  Кина натпреварот
не се одиграл
  Турција Мелбурн

Посетеност:  Бугарија натпреварот
не се одиграл
  Египет Мелбурн

Referee: Посетеност:  САД натпреварот
не се одиграл
  Југославија Мелбурн

Посетеност:


24 ноември 1956
12:00
  СССР 2–1   Германија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 12,000
Извештај

26 ноември 1956
12:00
  Обединето Кралство 9–0   Тајланд Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 3,693

Извештај

27 ноември 1956
12:00
  Австралија 2–0   Јапонија Мелбурн крикет граунд

Посетеност: 3,568

Извештај

ЧетвртфиналеУреди

28 ноември 1956
12:00
  Југославија 9–1   САД Олимписки парк стадион, Мелбурн
Гледачи: 5,292
Извештај

29 ноември 1956
12:00
  СССР 0–0   Индонезија Олимписки парк стадион, Мелбурн
Гледачи: 3,228
Извештај
1 декември 1956
12:00
  СССР 4–0   Индонезија Олимписки парк стадион, Мелбурн
Гледачи: 6,735
Извештај

30 ноември 1956
12:00
  Бугарија 6–1   Обединето Кралство Мелбурн крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 6,748
Извештај

1 декември 1956
12:00
  Австралија 2–4   Индија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 7,413
Извештај

ПолуфиналеУреди

4 декември 1956
12:00
  Југославија 4–1   Индија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 16,626

Извештај

5 декември 1956
12:00
  СССР 2–1 (продолжение)   Бугарија Олимписки парк стадион, Мелбурн

Посетеност: 21,079

Извештај

Финална фазаУреди

БронзаУреди

7 декември 1956
14:15
  Бугарија 3–0   Индија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 21,236

Извештај

ЗлатоУреди

8 декември 1956
14:15
  СССР 1–0   Југославија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 86,716

Извештај


  Прва фаза Четвртфинале Полуфинале Финале
                                     
   
     Југославија 9  
       САД 1  
 
   
     Југославија 4  
     Индија 1  
   Јапонија 0  
   Австралија 2  
     Австралија 2
       Индија 4  
   Индија w/o
   Унгарија  
     Југославија 0
     СССР 1
   Јужен Виетнам  
   Индонезија w/o  
     Индонезија 0-0
       СССР 0-4  
   СССР 2
   Германија 1  
     СССР 2 (продолжение)
     Бугарија 1  
   Бугарија w/o  
   Египет  
     Бугарија 6
       Обединето Кралство 1  
   Обединето Кралство 9
   Тајланд 0  

ТабелаУреди

Место Земја Натпревари Победи Нерешени Порази Голови Голови Разлика +/- поени
  Злато  СССР 5 4 1 0 9 2 +7 9
  Сребро   Југославија 3 2 0 1 13 3 +10 4
  Бронза   Бугарија 3 2 0 1 10 3 +7 4
4.   Индија 3 1 0 2 5 9 –4 2
5.  Обединето Кралство 2 1 0 1 10 6 +4 2
  Австралија 2 1 0 1 4 4 0 2
  Индонезија 2 0 1 1 0 4 –4 1
  САД 1 0 0 1 1 9 –8 0
9.   Германија 1 0 0 1 1 2 –1 0
  Јапонија 1 0 0 1 0 2 –2 0
  Јужен Виетнам 1 0 0 1 0 9 –9 0

Надворешни врскиУреди