Фридрихског

Фридрихског (германски: Friedrichskoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу вливот на реката Елба во Северното Море, околу 25 километри југозападно од Хајде и 25 километри североисточно од Куксхафен. Во рамки на општината влегува и ненаселениот остров Тришен.

Фридрихског
Ветерница во Фридрихског
Ветерница во Фридрихског
Фридрихског is located in Германија
Фридрихског
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Роланд Гајгер
Основни податоци
Површина 53,96 км2
Надм. височина 0 м
Население 2.574 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25718
Повик. бр. 04854, 04856
Местоположба на Фридрихског во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°1′N 8°55′E / 54.017° N; 8.917° E / 54.017; 8.917Координати: 54°1′N 8°55′E / 54.017° N; 8.917° E / 54.017; 8.917

Општината е сместена и именувана по полдерот (германски: Koog), кој бил именуван во чест на кралот Фредерик VII од Данска.

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди