Франкоп е кварт во округот Харбург на Слободниот и ханзеатски град Хамбург во северна Германија.

Франкоп
Кварт во Хамбург
Франкоп во рамките на Германија
Франкоп
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Хамбург-Харбург
Основни податоци
Површина 9 км2
Население 634  (31 декември 2008)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Координати 53°30′0″N 9°51′0″E / 53.50000° СГШ; 9.85000° ИГД / 53.50000; 9.85000Координати: 53°30′0″N 9°51′0″E / 53.50000° СГШ; 9.85000° ИГД / 53.50000; 9.85000

Географија уреди

Во 2008, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот имал вкупна површина од 9,1 км2.[1] Франкоп е дел од областа Алтес Ланд („стар крај“). На север е квартот Финкенвердер на округот Хамбург-Мите, на исток е квартот Алтенвердер, Морбург и Хаусбрух. Франкоп на југ се граничи со Нојграбен-Фишбек и на запад со Нојенфелде.

Демографија уреди

Во 2008, во квартот Франкоп живееле 634 луѓе. Густината на население била 70 жители на км2. 17,1% биле деца под 18 години, а 19,4% имале 65 или повеќе години. 3,3% биле имигранти. 15 лица биле регистрирани како невработени.[1]

Во 1999, имало 322 домаќинства од кои 24,8% имале деца под 18 години, кои живееле со нив, а 34,8% од сите домаќинства биле составени од само еден член. Просечната големина на домаќинството било 2,3.[2]

Население по години [1]

1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
725 737 732 748 753 740 719 707 721 701 713 721 721
2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
726 698 704 701 674 662 639 636 634

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Служба за пријавување на граѓаните, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врски уреди