Флекеби (германски: Fleckeby; дански: Flækkeby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на половина пат помеѓу градовите Екернферде и Шлезвиг на Шлај.

Флекеби
Културниот дом во Флекеби
Културниот дом во Флекеби
Грб на Флекеби
Флекеби is located in Германија
Флекеби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Урзула Шварцер (СДП)
Основни податоци
Површина 12,31 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.168 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24357
Повик. бр. 04354
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Флекеби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°29′6″N 9°42′13″E / 54.48500° N; 9.70361° E / 54.48500; 9.70361Координати: 54°29′6″N 9°42′13″E / 54.48500° N; 9.70361° E / 54.48500; 9.70361

Општината претставува административно седиште на поранешната општинска заедница Шлај.

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)