Фифберген (германски: Fiefbergen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Фифберген
Грб на Фифберген
Фифберген is located in Германија
Фифберген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Вилфрид Таубнер
Основни податоци
Површина 5,8 км2
Надм. височина 26 м
Население 547 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Фифберген во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°22′51″N 10°20′38″E / 54.38083° N; 10.34389° E / 54.38083; 10.34389Координати: 54°22′51″N 10°20′38″E / 54.38083° N; 10.34389° E / 54.38083; 10.34389

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)