Финеланд (германски: Finneland) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходно независните општини Калвинкел, Заубах и Штајнбург, на 1 јули 2009. Наречена е по Фине, масив на ниски ридови, кои се наоѓаат помеѓу Хелдрунген и Бад Зулца.

Финеланд
Финеланд во рамките на Германија
Финеланд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 5
Градоначалник Моника Лудвиг
Основни податоци
Површина 29 км2
Население 1.054 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Местоположба на Финеланд во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°12′0″N 11°30′0″E / 51.20000° СГШ; 11.50000° ИГД / 51.20000; 11.50000
Црквата и камбанаријата во Калвинкел

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)