Ан дер Фине (германски: An der Finne) — општинска заедница во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред владината локална реформа од 1 јули 2009, ова било Амт, покривајќи ја истата површина, но поделена во повеќе општини. Наречена е по Фине, серија на ридови помеѓу Лоса и Екартсберга. Се наоѓа на околу 20 километри западно од Наумбург и 25 километри североисточно од Вајмар. Седиштето на заедницата на општини е Бад Бибра.

Грб на Ан дер Фине
Грб на Ан дер Фине
Поглед кон црквата во Бад Бибра

Заедницата на општини Ан дер Фине се состои од следниве општини:

  1. Ан дер Постштрасе
  2. Бад Бибра
  3. Екартсберга
  4. Фине
  5. Финеланд
  6. Кајзерпфалц
  7. Ланиц-Хасел-Тал

51°12′N 11°34′E / 51.200° СГШ; 11.567° ИГД / 51.200; 11.567