Фине (германски: Finne) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходни независните општини Билрода и Лоса, на 1 јули 2009. Наречена е по Фине, масив на ниски ридови, кои се наоѓаат помеѓу Хелдрунген и Бад Зулца.

Фине
Црквата во Лоса
Црквата во Лоса
Црквата во Лоса
Фине во рамките на Германија
Фине
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 3
Градоначалник Холгер Хопе
Основни податоци
Површина 25 км2
Население 1.143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 036377
Местоположба на Фине во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°13′0″N 11°26′0″E / 51.21667° СГШ; 11.43333° ИГД / 51.21667; 11.43333

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)