Финале на Купот на европските шампиони во 1980 година

Финале на Купот на европските шампиони 1980фудбалски натпревар одржан на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ во Мадрид на 28 мај 1980 г. кој завршил со победа за Нотингем Форест од Англија над Хамбург од Германија со 1–0. Во 21-вата минута, англискиот Џон Робертсон се протнал крај германскиот голман Рудолф Каргус и го дал единствениот гол во натпреварот. Со тоа, Нотингем Форест вторпат по ред го освоиле Европскиот куп и воедно станале првиот клуб во историјата со повеќе европски од домашни титули.

Финале на Купот на европските шампиони во 1980 година
ПрвенствоКуп на шампиони 1979/80
Датум28 мај 1980
СтадионСантјаго Бернабеу, Мадрид
СудијаАнтонио Гаридо (Португалија)
Гледачи51.000
1979
1981

Пат до финалетоУреди

Нотингем Форест Круг Хамбург
Противник Исход Натпревари Противник Исход Натпревари
  Естерс 3–1 2–0 дома; 1–1 гости Прв круг   Валир 5–1 2–1 дома; 3–0 гости
  Арџеш Питешт 4–1 2–0 дома; 2–1 гости Втор круг   Динамо Тбилиси 6–3 3–1 дома; 3–2 гости
  Динамо Берлин 3–2 0–1 дома; 3–1 гости Четвртфинале   Хајдук Сплит 3–3 1–0 дома; 2–3 гости
  Ајакс 2–1 2–0 дома; 0–1 гости Полуфинале   Реал Мадрид 5–3 5–1 дома; 0–2 гости

Поединости за натпреваротУреди

28 мај 1980 (1980-05-28) г.
20:30 ч. CEST
Нотингем Форест   1–0   Хамбург Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 51.000
Судија: Антонио Гаридо (Португалија)
Робертсон   20' Преглед

Извештај
MatchCentre

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Нотингем Форест
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Хамбург
ГМ 1   Питер Шилтон
ОД 2   Вив Андерсон
ОД 3   Френк Греј   78'
СР 4   Џон Мекговерн (К)
ОД 5   Лари Лојд
ОД 6   Кени Бернс   21'
СР 7   Мартин Онил
СР 8   Ијан Бојер
НП 9   Гери Бертлс
СР 10   Гери Милс   67'
СР 11   Џон Робертсон
Замени:
СР 12   Џон Охер   67'
СР 15   Брин Ган   78'
ГМ   Џими Монтгомери
ОД   Дејвид Нидам
Тренер:
  Брајан Кло
 
ГМ 1   Рудолф Каргус
ОД 2   Манфред Калц
ОД 3   Петер Ногли (К)   72'
ОД 4   Дитмар Јакобс
ОД 5   Иван Булјан
СР 6   Холгер Хиронимус   46'
СР 7   Кевин Киган
СР 8   Каспар Мемеринг
НП 9   Јирген Милевски
СР 10   Феликс Магат
НП 11   Вили Рајман
Замени:
СР 14   Хорст Хрубеш   46'
Тренер:
  Бранко Зебец

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди